Skip to content
Jezik: Bosanski

Optimizacija

STAGE 1 KALIBRACIJA

Stage 1

Rađen oko upotrebljive snage

Stage 1 kalibracija u AC ChipTuningu gradi se oko stvarnog vozila, a ne samo oko jedne velike brojke. Cilj je bolji odziv, čišća isporuka obrtnog momenta i rezultat koji ostaje pouzdan u svakodnevnoj vožnji.

Ruta se planira oko načina na koji se auto stvarno koristi: gradska vožnja, opterećenje na autoputu, kvalitet goriva, ponašanje mjenjača i stanje samog motora. Tako dobijamo čišću kalibracionu strategiju umjesto generičkog fajla koji se ubacuje u svako vozilo.

Stage 1 optimizacija vizual

Proces

Kako se vodi Stage 1 projekat

Dyno sesija u radionici za Stage 1 setup

Platforma prvo, fajl drugo

Prije bilo kakve kalibracione promjene potvrđujemo tačnu ECU strategiju, softverski put i stanje vozila da ruta krene sa tehnički ispravne osnove.

Rezultat koji i dalje ima smisla

Cilj Stage 1 nije samo veća brojka. Želimo rezultat koji odgovara stanju i mogućnostima vozila, da vožnja ostane tečna i da nove izmjene ne idu preko onoga što vozilo može dobro podnijeti.

Koristan i kao dugoročna baza

Dobar Stage 1 treba danas raditi samostalno, ali i ostaviti vlasniku čišću osnovu ako kasnije dođe do odluka oko mjenjača, hlađenja ili hardvera.

Mjerljiv rezultat

Više od jačeg fajla, ovo je bolje usklađen Stage 1 setup

Ispravan Stage 1 rezultat treba biti čišći za vožnju, lakši za vjerovati i konzistentniji kroz obrtaje. Zato ovu rutu tretiramo kao radionički kalibrisanu odluku o paketu, a ne samo dodavanje brojke.

  • Čišći odziv gasa i jači srednji opseg
  • Kalibracija usklađena sa trenutnim stanjem motora i strategijom
  • Sigurnija vozljivost od univerzalnih Stage 1 fajlova
  • Jasniji put ako vozilo kasnije ide na hardverske izmjene

Faza 01

Pregled vozila

Pregledamo trenutno stanje, provjerimo memorisane greške i potvrđujemo da je motor dobar kandidat za siguran Stage 1 put.

2

Faza 02

Provjera platforme

Brend, model, verzija i kontrolna strategija se pregledaju kako bi kalibracija krenula sa tačnim podacima vozila.

3

Faza 03

Custom kalibracija

Fajl se prilagođava za bolji odziv i čišću isporuku obrtnog momenta bez guranja preko onoga što setup razumno podržava.

4

Faza 04

Validacija i predaja

Potvrđujemo rezultat, jasno objasnimo rezultat i označimo sljedeći smislen korak ako vozilo kasnije ide dalje od Stage 1.

Stvarni rezultati

Izmjerena povećanja snage na odabranim vozilima

BMW F32 420i 2.0 184HP 2015MY dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

Testirano na dynu u radionici

BMW F32 420i 2.0 184HP 2015MY

Decat i downpipe

Power
179 HP 277 HP
+98 HP
Torque
277 NM 424 NM
+147 NM
Audi RS5 2.9 V6 BiTurbo 450HP 2019MY dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

Kalibracija sportskog vozila

Audi RS5 2.9 V6 BiTurbo 450HP 2019MY

TCU Stage1

Power
471 HP 551 HP
+80 HP
Torque
653 NM 851 NM
+198 NM
Audi A6 40 TDI 2.0 204HP 2019MY dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

Optimizovano za grad i autoput

Audi A6 40 TDI 2.0 204HP 2019MY

TCU Stage1

Power
195 HP 251 HP
+56 HP
Torque
404 NM 497 NM
+93 NM
VW Golf VII 2.0 TDI GTD 184HP 2017MY DSG dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

DSG optimizacija za svakodnevnu vožnju

VW Golf VII 2.0 TDI GTD 184HP 2017MY DSG

TCU Stage1

Power
191 HP 225 HP
+34 HP
Torque
407 NM 467 NM
+60 NM
Mercedes CLS 53 AMG 3.0T 435HP 2019MY dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1+ Dyno

Optimizovano za brza putovanja

Mercedes CLS 53 AMG 3.0T 435HP 2019MY

TCU STAGE 1+

Power
437 HP 492 HP
+55 HP
Torque
492 NM 707 NM
+215 NM
BMW G20 330i 2.0 258HP 2020MY dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

Sportski odziv za svaki dan

BMW G20 330i 2.0 258HP 2020MY

TCU Stage1

Power
258 HP 305 HP
+47 HP
Torque
400 NM 473 NM
+73 NM
VW Tiguan 2.0 TDI 150HP 2022MY DSG dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1 Dyno

Optimizovano za porodicu i putovanja

VW Tiguan 2.0 TDI 150HP 2022MY DSG

MD1CS004

Power
150 HP 206 HP
+56 HP
Torque
360 NM 472 NM
+112 NM
VW Golf 8 GTI 2.0 TSI 245HP 2021MY DSG dyno rezultat iz AC ChipTuning radionice Stage 1+ Dyno

Hot hatch odziv

VW Golf 8 GTI 2.0 TSI 245HP 2021MY DSG

RacingLine Intake + TMD / DSG Stage1+

Power
267 HP 341 HP
+74 HP
Torque
427 NM 515 NM
+88 NM

FAQ

Stage 1 pitanja, jasno objašnjena

Da li je Stage 1 siguran za zdravo vozilo?

Stage 1 treba graditi oko zdravog vozila, tačnih podataka platforme i čiste strategije motora. Zato prvo pregledamo stanje i kalibracionu rezervu, umjesto da svaki auto tretiramo isto.

Hoće li auto i dalje biti dobar za svakodnevnu vožnju?

Da, to je jedan od glavnih ciljeva. Dobar Stage 1 treba poboljšati odziv i isporuku momenta bez da auto postane nervozan, grub ili zamoran za svaki dan.

Da li su mi potrebne hardverske izmjene prije Stage 1?

U većini slučajeva ne. Stage 1 je obično ruta za standardan hardver. Ako trenutni setup sugeriše drugi put, to objasnimo prije termina umjesto da guramo neodgovarajući fajl.

Može li ovo ostati baza za kasnije nadogradnje?

Da. Stage 1 tretiramo kao smislenu odluku o paketu, tako da rezultat ostaje koristan sada, a i kasnije daje jasniji sljedeći korak ako planiraš hardver ili rad na mjenjaču.

Može li se Stage 1 kasnije vratiti na seriju?

Da, u normalnim slučajevima kalibracija se može vratiti na originalno softversko stanje. Važnije je da se ruta sada uradi kako treba, sa pravom strategijom fajla i jasnim zapisom postavke vozila.

Naredni korak

Spreman da zakažeš svoj Stage 1 setup?

Izaberi voziloOdaberi tačan brend, model, verziju i motor kako bismo provjerili stvarnu ECU platformu prije potvrde rute.

Jasno objasni ciljNaglasi da li je prioritet svakodnevna vozljivost, čišća isporuka momenta, autoput upotreba ili bolja baza za kasniji upgrade.

Dobij odgovor radioniceVraćamo realan Stage 1 put, ono što trenutni setup dobro podržava i da li je vozilo spremno za termin.